Karmienie piersią – korzyści dla mamy i dziecka

przez empatia

W pierwszym półroczu życia dziecka naturalne karmienie jest najbardziej prawidłowym sposobem żywienia. Naturalny pokarm poprzez wartości odżywcze, witaminy i przeciwciała umożliwia prawidłowy rozwój noworodka, a także wzmacnia jego odporność, a tym samym chroni przed wieloma chorobami wieku dziecięcego i okresu dorosłości. Przeważnie podkreślane są jego zdrowotne i ekonomiczne atuty, bo pokarm mama ma zawsze przy sobie, gotowy do spożycia, bez potrzeby używania butelek, smoczków, podgrzewaczy. Same plusy! Warto zastanowić się, czy ma ono również atuty natury psychologicznej.

Co zyskuje mama?

Przede wszystkim karmiąc swoje dziecko mama odczuwa przyjemność, odprężenie, relaks, prawdziwą błogość. Dzieje się tak, dlatego że wytwarza się w jej organizmie oksytocyna – hormon miłości, który sprawia, że za każdym razem mama patrząc na to jak maluszek je, jak się jej przygląda, jak dotyka ją rączką po buzi – zakochuje się w nim od nowa. Daje jej to poczucie spełniania się w macierzyństwie i wielką satysfakcję. W przyszłości owocuje to dobrym kontaktem z dzieckiem i buduje osobowość mamy, która poprzez niuanse umie rozpoznać nastrój i potrzeby swojej pociechy. Karmiąc piersią, obdarowuje maluszka swoją miłością wyrażaną w zrozumiałym dla niego języku.

Korzyści dla dziecka

Karmienie maluszka pobudza wszystkie jego zmysły i znacząco wpływa na jego rozwój psychiczny. Stwierdzono, że dzieci karmione piersią są bardziej radosne, pogodne i ufne, szybciej zaczynają mówić i stawiać pierwsze kroczki. Najważniejszym jednak jest rozwijanie potrzeby bezpieczeństwa i przywiązania. Następuje to poprzez kontakt fizyczny, bo maluszek nie tylko zaspokaja swój głód, czuje również zapach mamy, patrzy i rozpoznaje jej mimikę, a przede wszystkim słyszy bicie jej serca. Karmienie piersią uczy maluszka porozumiewania się z mamą, która poświęca mu więcej czasu i uwagi niż podczas karmienia butelką. Dzięki naturalnemu karmieniu dziecko przywiązuje się do matki, uczy się bliskiego kontaktu, co w późniejszym życiu będzie sprzyjało kształtowaniu się właściwych relacji społecznych.

A jeśli z różnych przyczyn nie można karmić piersią?

Mimo, iż karmienie piersią jest naturalną formą żywienia niemowląt, nie każda kobieta wie jak przygotować się do niego i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach z nim związanych. Najlepiej zwrócić się do poradni laktacyjnej, gdzie odpowiednie osoby udzielą wsparcia, wyjaśnią i pomogą przejść trudne chwile związane z karmieniem. Alternatywą jest wsparcie douli – opiekunki kobiety ciężarnej i jej rodziny, która na pewno podpowie, wyjaśni i rozwieje wątpliwości, a w razie potrzeby wesprze kobietę w trudnościach związanych z opieką, pielęgnacją i karmieniem niemowlęcia.

Trzeba jednak pamiętać, że kobiety, które nie karmią piersią również mogą zbudować poprawne i bliskie relacje ze swoimi dziećmi i nie można mówić, że te dzieci są mniej kochane. Takim matkom jest po prostu trudniej, gdyż karmienie piersią w naturalny sposób sprzyja budowaniu głębokich relacji, które mają decydujący wpływ na zachowania i postawy w ciągu całego późniejszego życia.

Wzorce więzi emocjonalnych, jakie dziecko wyniesie z domu rodzinnego są składową częścią osobowości i rzutują na najważniejsze obszary życia uczuciowego w dorosłym życiu (rodzicielstwo, przyjaźnie oraz miłość).

Małgorzata Ostrowska
Małgorzata Mierzejewska-Spyra

Bibliografia:

Birch, A., (2005). Psychologia rozwojowa w zarysie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Bryant, P.E., Colman, A.M. (red.) (1997). Psychologia rozwojowa. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań.
Golańska, Ż., (2007). Opieka pielęgniarska nad noworodkiem. Medycyna Praktyczna, Kraków.
Matczak, A., (2003). Zarys psychologii rozwoju. Podręcznik dla nauczycieli. Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa.
Obuchowski, K. (1995). Przez galaktykę potrzeb. Psychologia dążeń ludzkich. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań.